REALIZACJA PROJEKTU ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA
Powiat Grodziski/Powiatowy Urząd Pracy w Grodzisku Wielkopolskim
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich
pt.: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie grodziskim (V)"
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa: I. Rynek Pracy otwarty dla wszystkich
Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe
Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego
Zakres pomocy:
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo zawodowe,
- staże,
- szkolenia,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
- instrumenty dofinansowania.
Program adresowany jest dla osób młodych w wieku 18-29 lat, w tym os. Niepełnosprawnych, zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne, spośród których co najmniej 60% stanowią osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. Młodzież NEET), zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.:
- nie kształcą się (tj. nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),
- nie szkolą (tj. nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. W okresie ostatnich 4 tygodni nie brali udziału w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych).
Wsparciem zostanie objętych łącznie 386 osób bezrobotnych, w tym 252 kobiety i 134 mężczyzn.
Grupę docelową projektu stanowią również przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe – 269.
Jednym z założeń projektu jest zapewnienie możliwości skorzystania ze wsparcia w nim oferowanego, byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO.
TRWA NABÓR DO UDZIAŁU W PROJEKCIE
Wnioski o realizację stażu można składać za pośrednictwem poczty lub osobiście w urzędzie w pokoju nr 2. Dodatkowe informacje o tej formie wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu 61 44 46 305 wew. 112 (nabór został zakończony).
Wnioski o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej można składać w sekretariacie (nabór został zakończony) - informacja pojawi się na stronie internetowej w momencie jego ogłoszenia). Dodatkowe informacje o tej formie wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu 61 44 46 349 wew. 118.
Zapisy i składanie wniosków o realizację szkolenia – pok. nr 5. Dodatkowe informacje o tej formie wsparcia można uzyskać pod numerem 61 44 46 305 wew. 114 (nabór został zakończony).
Szkolenia realizowane w ramach projektu muszą kończyć się uzyskaniem kwalifikacji w zawodach lub kompetencji.
Przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o środki na przeciwdziałanie i zwalczanie Covid-19 w ramach zadania 6. Instrumenty dofinansowania, w tym:
- dla mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy - dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (w rozumieniu art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r., o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.)),
- dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników, zwanego dalej przedsiębiorcą - dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (w rozumieniu art. 15zzc w/w ustawy),
- dla organizacji pozarządowych - dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19 (w rozumieniu art. 15zze w/w ustawy). Dodatkowe informacje o tej formie wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu 61 44 46 305 wew. 112 (nabór został zakończony).
Planowane efekty:
Projekt zakłada:
- minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej dla osób w najtrudniejszej sytuacji (w tym imigranci, reemigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3)) - 39%;
- minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej dla pozostałych osób nienależących do ww. grup - 54%;
- liczba osób poniżej 30 lat, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu – 116;
- liczba osób długotrwale bezrobotnych objętych wsparciem w programie – 77;
- liczba osób poniżej 30 lat z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 1;
- liczba osób znajdująca się w trudnej sytuacji na rynku pracy tj. osoby z niepełno sprawnościami i/lub osoby długotrwale bezrobotne i/lub osoby o niskich kwalifikacjach – 80;
- liczba osób objęta szkoleniami, których efektem jest uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem) – 117.
Definicja pojęcia „długotrwale bezrobotny" różni się w zależności od wieku:
- Młodzież do 25 lat – osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy
Dorośli 25 lat i więcej – osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy. Status na rynku pracy jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie.
Okres realizacji projektu: 01.01.2019 r. - 31.12.2022 r. ZAKOŃCZONO
Chęć udziału w projekcie można zgłaszać osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Wielkopolskim pok. nr 2.
Informacji o projekcie udziela Ilona Maciejewska – Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej - pok. nr 2, tel. 61 44 46 305 wew. 112.
Wartość projektu: 5 097 096,91 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 4 295 833,28 PLN
Aktualizowano dn. 15.02.2023 r.